Особливості періоду грудного віку дитини

| 10.12.2019

Період грудного віку (або період немовлят) триває від 1 місяця життя до 1 року.

Цей період розвитку дитини має свої особливості і зазвичай характеризується:


1. Переважанням анаболічних процесів, необхідних для швидкого росту та збільшення маси тіла (частково за рахунок переважання функціональної активності щитоподібної залози в цей період).


2. Інтенсивним ростом та збільшенням маси тіла:
– подвоєння маси, яка була при народженні, у віці 6 місяців;
– потроєння – у віці 1 року;
– збільшення зросту дитини упродовж першого року життя на 50%.


3. Високою енергетичною потребою дітей цього віку (в 3 рази перевищує таку дорослої людини).


4. Незрілістю анатомічних структур травного тракту, зниженою активністю ферментів слини, шлунковою соку, що легко призводить до виникнення диспепсій та нерідко с причиною гіпотрофії.


5. Функціональною обмеженістю і незрілістю анатомічних структур дихального апарату, що сприяє виникненню запальних процесів у верхніх дихальних шляхах, які часто ускладнюються.


6. Наявністю транзиторної (фізіологічної) гіпоімуноглобулінемії
(найбільш виражена на 3-4 місяці життя), зі значним зниженням рівня імуноглобулінів і особливо IgA, IgAS і IgG, що сприяє маніфестному перебігу інфекційних захворювань.


7.Інтенсивним ростом скелета, що обумовлює підвищену його ранимість і робить зрозумілою значну частоту рахіту в дітей грудного віку.


8. Підвищеною напруженістю обмінних процесів, що є фоном, на якому, в першу чергу, за рахунок неправильного харчування та порушень догляду за дітьми легко розвивається:
– гіпо- і паратрофія;
– аліментарна анемія;
– рахіт;
– спазмофілія;
– ексудативний діатез та ін.


9. Посиленим ростом мозкової тканини, морфологічною незавершеністю її будови, функціональною її недосконалістю і підвищеною проникністю гемато-енцефалічного бар’єру, що є підставою для схильності дітей до судом функціональної о характеру, частих явищ менінгізму, які часто спостерігаються при ГРВІ у цьому віці.


10. Інтенсивним фізичним, нервово-психічним, моторним (від значної рухової обмеженості новонародженого до самостійного ходіння і маніпуляцій з іграшками у віці 1 рік) та інтелектуальним розвитком дитини.


11. Диференціюванням і вдосконаленням вищої нервової діяльності та формуванням численних умовно-рефлекторних зв’язків, початком формування другої сигнальної системи – мови.